Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός {Του Δημήτρη Κοσίνα}

Ο Ολυμπιακός έδωσε τη μάχη του στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στη Φενέρμπαχτσε αλλά δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα στον τελικό της Euroleague με σκορ 80-64. Ο ομάδα του Ομπράντοβιτς ήταν πολύ διαβασμένη και έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ, έχοντας το εξαιρετικό ποσοστό 52% από τη γραμμή του τριπόντου (13/25 τρίποντα) σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό, ο οποίος δε βρέθηκε σε καλή μέρα, αλλά φάνηκε και κουρασμένος από την μεγάλη ανατροπή που έκανε την Παρασκευή. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, όντας ήδη πολυνίκης στέφθηκε για ένατη φορά στην καριέρα του πρωταθλητής Ευρώπης. Στην πρώτη περίοδο η Φενέρμπαχτσε πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα χάρη στον Κάλινιτς, που πέτυχε 12 πόντους εκ των οποίων οι 9 ήταν από 3 τρίποντα. Την τρομερή απόδοση του Κάλινιτς ακολούθησε ο Μπογκντάνοβιτς, που έκλεισε μάλιστα με δικό του καλάθι το σκορ στην πρώτη περίοδο (26-18). Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Μιλουτίνοφ, που έκανε σπουδαία δουλειά σε άμυνα και επίθεση και οι ερυθρόλευκοι έριξαν τη διαφορά στους 4 πόντους (27-23) στο 13΄. Από τη Φενέρ ο Μπογκντάνοβιτς είχε αρχίσει να ανεβαίνει και να σκοράρει συνεχόμενους πόντους με αποτέλεσμα να δώσει στην ομάδα του ακόμα και προβάδισμα 10 πόντων (35-25) στο 17΄. Όμως η ομάδα του Σφαιρόπουλου κατάφερε με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Πρίντεζη και Μάντζαρη να κλείσει το ημίχρονο με μόλις 5 πόντους διαφορά (39-34).
Στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι και το 27΄οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Όμως από εκεί και μετά η Φενέρμπαχτσε έδειξε να έχει περισσότερες δυνάμεις και με τρίποντο του Ντατόμε έστειλε τη διαφορά στους 13 πόντους (57-44). Η περίοδος έκλεισε με σκορ 60-48. Στην τέταρτη περίοδο οι Τούρκοι εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους από τα 6.75 και την κατάρρευση του Ολυμπιακού, ουσιαστικά κλείδωσαν την υπόθεση «νίκη» και στέφθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους πρωταθλητές Ευρώπης. Για την τουρκική ομάδα ξεχώρισε για ακόμα ένα παιχνίδι ο Ούντο (10 πόντους/9 ριμπάουντ/4 ασίστ/5 κοψίματα), ο οποίος μάλιστα ανακηρύχτηκε και πολυτιμότερος παίχτης του φάιναλ φορ, ο Μπογκντάνοβιτς (17 πόντους/5 ριμπάουντ), που ήταν καθοριστικός κυρίως στο επιθετικό κομμάτι για την ομάδα του, ενώ πολύτιμος ήταν και ο Νίκολα Κάλινιτς (17 πόντους/5 ριμπάουντ/5 ασίστ), τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Από πλευράς Ολυμπιακού ξεχώρισε ο Μιλουτίνοφ (10 πόντους/4 ριμπάουντ), που ήταν καθοριστικός, όσο αγωνίστηκε για την ομάδα του. Καλός ήταν ο Μπιρτς κυρίως επιθετικά, με 14 πόντους, χωρίς όμως να προσφέρει ιδιαίτερα στην άμυνα, ενώ και ο Σπανούλης προσπάθησε αφού, παρά την αστοχία του στην επίθεση (9 πόντους με 2/12 σουτ), δημιούργησε για τους συμπαίκτες του έχοντας 8 ασίστ.
Στο μικρό τελικό της διοργάνωσης, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε εύκολα τη Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 94-70 και κατέλαβε την τρίτη θέση. Η ομάδα του Ιτούδη ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και είχε πολλούς παίχτες σε καλή μέρα. Ο Χάινς ξεχώρισε με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ καλοί ήταν και οι Ντε Κολό και Τζάκσον, που σκόραραν από 13 πόντους.