Προβάδισμα στη σειρά των τελικών για Ολυμπιακό {Tου Δημήτρη Κοσίνα}

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το δεξί στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος της Α1 στο μπάσκετ, αφού επιβλήθηκε του «αιώνιου αντιπάλου» Παναθηναϊκού με σκορ 63-58 και έκανε το 1-0. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, χαρακτηρίστηκε όμως από κακή ποιότητα, κάτι που φαίνεται και από το τελικό σκορ, ενώ οι ομάδες ήταν πολύ άστοχες. Στην πρώτη περίοδο οι ομάδες ήταν νευρικές αλλά και άστοχες στις βολές. Στο 3΄το σκορ ήταν ισόπαλο (4-4), όμως ο Ολυμπιακός με τη δύναμη της έδρας κατάφερε να προηγηθεί στο 8΄με 10 πόντους διαφορά (16-6) και να κλείσει την πρώτη περίοδο με σκορ 19-10. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 12΄, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανεβάσει και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (24-13), όμως από εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έκανε ένα σερί 10-0 για να μειώσει τη διαφορά στον ένα πόντο (24-23 στο 15΄). Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι πήραν και προβάδισμα στο σκορ στο 17΄με τρίποντο του Φώτση (26-27). Το ημίχρονο έκλεισε με διαφορά δύο πόντων με τους ερυθρόλευκους να έχουν το μικρό προβάδισμα (35-33).
Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και με οδηγό τον Σπανούλη που μοίραζε τις ασίστ προς τους συμπαίκτες του, προηγήθηκαν στο 25΄με 45-38. Από τους πράσινους οι Ρίβερς και Σίγκλετον ξεχώρισαν στο τρίτο δεκάλεπτο και έδωσαν στην ομάδα τους τη δυνατότητα να ξαναπεράσει μπροστά στο σκορ (45-46) στο 28΄,αλλά και να κλείσει την περίοδο προηγούμενη (48-50). Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πολύ νευρικό, και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία στο σκορ. Η ομάδα του Πασκουάλ κατάφερε να έχει ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων τρία λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού (55-58), όμως σε εκείνο το σημείο βγήκε μπροστά ο αρχηγός του Ολυμπιακού, ο Βασίλης Σπανούλης. Αρχικά έπειτα από άστοχο τρίποντο του Πρίντεζη πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και μείωσε στον πόντο 57-58, ενώ βρίσκοντας άξιο συμπαραστάτη τον Μιλουτίνοφ, μοίρασε την ασίστ και ο Σέρβος σέντερ έβαλε την ομάδα του μπροστά με τρεις πόντους (61-58), στο 39΄.Ο Παναθηναϊκός είχε κακές επιλογές στο τέλος και ο επίλογος γράφτηκε με δύο εύστοχες βολές του Σπανούλη (63-58).
Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σπανούλης (11 πόντους/10 ασίστ/6 ριμπάουντ), ενώ κομβικός ήταν ο Μιλουτίνοφ που τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους με 4/4 δίποντα και 4 ριμπάουντ. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων καλή απόδοση είχαν οι Ρίβερς (16 πόντους με 3/5 τρίποντα και 4 ριμπάουντ) και ο Μπουρούσης (13 πόντους/11 ριμπάουντ). Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού την Πέμπτη για τον 2ο τελικό της σειράς που θα πραγματοποιηθεί στο Ο.Α.Κ.Α.
Τα δεκάλεπτα: 19-10, 35-33, 48-50, 63-58

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 5 (1), Μιλουτίνοφ 12 (4/4διπ., 4/5β.), Πρίντεζης 12 (2), Μάντζαρης 2, Σπανούλης 11 (10ασ.), Γκριν 3 (1/9 σουτ), Μπιρτς 5, Γιανγκ 4, Γουότερς 2, Αγραβάνης, Παπανικολάου 7 (1).

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Μπουρούσης 13 (11ριμπ.), Σίνγκλετον 9 (4/10 σουτ), Καλάθης 5 (1), Ρίβερς 16 (3), Τζέιμς 6, Φώτσης 5 (1), Παππάς, Γκιστ 2, Γκάμπριελ 2.