Με πρωταγωνιστή τον Παππά ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 1-1 {Του Δημήτρη Κοσίνα}

Ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να προστατεύσει την έδρα του και να ισοφαρίσει τη σειρά των τελικών σε 1-1. Σε ένα ματς αρκετά καλύτερο ποιοτικά από τον πρώτο τελικό οι γηπεδούχοι νίκησαν δύσκολα τον Ολυμπιακό με σκορ 84-80. Οι «ερυθρόλευκοι», αγωνίστηκαν χωρίς τον ηγέτη και αρχηγό της ομάδας, τον Βασίλη Σπανούλη, όμως παρόλα αυτά έδειξαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, έπαιξαν ως ομάδα και λίγο έλειψε να φύγουν με το διπλό από την έδρα του αιώνιου αντιπάλου. Από την άλλη μεριά ο Παναθηναϊκός έβγαλε εγωισμό και έδειξε ότι ήθελε το παιχνίδι προκειμένου να διεκδικήσει τις πιθανότητες που του αναλογούν για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Βέβαια στηρίχτηκε περισσότερο στο ατομικό ταλέντο των παιχτών του παρά στην ομαδική προσπάθεια. Καθοριστικός για την νίκη ο Νίκος Παππάς (16 πόντους), ενώ από πλευρά Ολυμπιακού μεγάλο ματς από τον Γκριν (21 πόντους με 5/6 τρίποντα).

Στην πρώτη περίοδο η ομάδα του Πασκουάλ, μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε στο 4΄ με διαφορά 4 πόντων, μετά από τρίποντο του Φελντέιν (11-7). Όμως μετά το τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος και μάλιστα προηγήθηκε στο 9΄με 15-18, μετά από καλάθι του Μιλουτίνοφ. Η περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 3 πόντους διαφορά 17-20, με καλάθι του Παπανικολάου. Στην δεύτερη περίοδο ο Παπανικολάου συνέχιζε να δίνει λύσεις για την ομάδα του και στο 12΄με δικό του καλάθι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4 πόντους (23-27). Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε με ένα μικρό σερί 5-0, με τρίποντο του Γκάμπριελ και άλει ουπ μεταξύ των Τζέιμς και Γκίστ, για να πάρει το προβάδισμα (28-27) στο 13΄. Ο Αγραβάνης στη συνέχεια με τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό, όμως το τριφύλλι με σερί 7-0 και πρωταγωνιστή τον Τζέιμς προηγήθηκε με 35-30 στο 17΄. ΟΙ φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν το σκορ σε 39-39 λίγο πριν τη λήψη του ημιχρόνου με πρωταγωνιστές τους Πρίντεζη και Γιάνγκμ για να κλείσει το ημίχρονο με καλάθι του αρχηγού του Παναθηναϊκού, του Νικ Καλάθη (41-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα μέχρι και τα μισά του δεκαλέπτου. Με πρωταγωνιστή τον Μπουρούση οι «πράσινοι» έκαναν το 55-50 στο 27΄. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 59-53. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συντηρούσαν μια διαφορά της τάξεως των 7 πόντων, όμως οι «ερυθρόλευκοι», με τρίποντα των Πρίντεζη και Γκριν στη λήξη της επίθεσης έφεραν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της στο 33΄(64-63). Ο Παππάς και ο Γκάμπριελ με τρίποντο έδωσαν προβάδισμα 5 πόντων στο 34΄(68-63), όμως ο Ολυμπιακός απάντησε και πάλι και μείωσε στους 2 πόντους στο 36΄(71-69) με τρίποντο του εκπληκτικού Γκριν. Κομβική για την εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν η προσπάθεια του Παππά στο 38΄που έβαλε το καλάθι αλλά κέρδισε και το φάουλ από τον Μπιρτς (78-71). Βέβαια ο Ολυμπιακός απάντησε και πάλι και με σερί 5-0, με τρίποντο του Πρίντεζη έφερε την διαφορά στους 2 πόντους στο 39΄(78-76). Το καλάθι του Τζέιμς 35 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα (80-76). Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με εκατέρωθεν βολές για να γραφτεί το τελικό 84-80. Η σειρά μεταφέρετε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, την Κυριακή, όπου αναμένεται να επιστρέψει και ο Σπανούλης για την ομάδα του Σφαιρόπουλου.
Τα δεκάλεπτα: 17-20, 41-39, 59-53, 84-80

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Ρίβερς 9 (1), Φελντέιν 6 (2), Μπουρούσης 12 (6 ρ.), Σίνγκλετον 9 (2), Καλάθης 8 (10ριμπ.), Τζέιμς 14, Φώτσης, Παππάς 16 (1), Γκιστ 2, Γκάμπριελ 8 (2).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 21 (5/6τρ.), Παπαπέτρου 3 (1), Μιλουτίνοφ 4, Μάντζαρης 9 (1τρ., 6ασ.), Πρίντεζης 15 (2τρ., 5ασ.), Μπιρτς 1 (7ριμπ.), Γιανγκ 4, Γουότερς 2, Αγραβάνης 9 (1), Παπανικολάου 12.